luky
05 فروردین 1402 - 13:42

گلایه ها از افزایش قیمت میوه در مشهد/ یک کیلو سیب معمولی ۴۰ هزار تومان!

افزایش قیمت میوه و صیفی جات طی یک هفته گذشته، گلایه برخی زائران و مجاوران را به دنبال داشته است.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، گزارش ها حاکی است قیمت برخی از اقلام میوه و صیفی جات طی چندروز گذشته افزایش قابل توجهی داشته است. به شکلی که برای خرید چند عدد میوه حداقل باید ۱۰۰هزار تومان هزینه کرد.

بر اساس مشاهدات میدانی از میوه‌فروشی‌های سطح شهر مشهد، قیمت هر کیلو سیب زرد و قرمز در فروشگاه های مختلف بین ۳۰ تا ۴۰ هزارتومان فروخته می شود. سیب‌زمینی ۱۲ تا ۲۰ هزار تومان، پیاز ۱۶ تا ۲۶ هزار تومان، موز ۵۹ تا ۷۰ هزار تومان، بادمجان ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان، پرتقال  ۲۲ تا ۳۳ هزارتومان، گوجه‌فرنگی ۷ تا ۱۵ هزارتومان و... عرضه می شود و برخی فروشگاه ها با توجه به کیفیت محصولات شان این محصولات را گران تر می فروشند.

سربالایی قیمت میوه در فروشگاه های آنلاین

افزایش قیمت میوه در حالی است که طی یک هفته گذشته قیمت انواع سبزیجات هم افزایشی بوده است و طبق برخی گزارش ها  کاهو که حالا تا رقم ۳۰ هزار تومان به ازای هر کیلو به فروش می رسد موجب نارضایتی بسیاری از شهروندان شده است. این در حالی است که بررسی قیمت ها در فروشگاه های آنلاین هم نشان می دهد قیمت ها در این بستر نیز روند افزایشی داشته است. به عنوان مثال، سایت بازرگام که انواع اقلام تنظیم بازاری هم در آن به فروش می رسد اکنون هر کیلو پرتقال را به مبلغ ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان و هر کیلو سیب زرد را به قیمت ۳۶ هزارتومان عرضه می کند. در این سایت، کاهو چینی ۲۵ هزارتومان، پیاز سفید ۱۸ هزارتومان، موز ۵۹ هزار و ۴۰۰ تومان و خیار ۳۳ هزارتومان به فروش می رسد.

این در حالی است که بررسی قیمت میوه در بخش فروش میوه و صیفی جات در یک اپلیکیشن معروف دیگر هم نشان می دهد اکنون هر کیلو خیار درختی تا ۴۵ هزار تومان، موز ۸۰ هزار تومان، پرتقال ۳۵ هزارتومان، سیب قرمز ۵۵ هزارتومان، نارنگی ۵۵ هزارتومان، کیوی ۵۵ هزارتومان، فلفل دلمه ای ۳۵ هزارتومان و... به فروش می رسد که در مقایسه با میوه فروشی های سطح شهر، اختلاف بسیار بالایی دارد.

البته افزایش قیمت ها مختص مشهد نیست و مخاطبان در بسیاری از شهرهای استان خراسان رضوی از این موضوع گلایه دارند. به عنوان مثال درخواست نظارت بر بازار میوه و تره بار در قوچان یکی از پیام هایی است که طی روزهای گذشته در صفحه «فارس من» در خبرگزاری فارس به ثبت رسیده است که اهمیت این موضوع را نشان می دهد.

رییس اتحادیه میوه و تره بار مشهد: افزایش هزینه حمل موجب گرانی میوه شد

رییس اتحادیه میوه و تره بار مشهد درباره دلایل افزایش قیمت میوه طی روزهای گذشته گفت: افزایش هزینه حمل در روزهای تعطیل عید موجب افزایش قیمت برخی از اقلام میوه های پرمصرف شد.

حسین آزادی در گفت و گو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار کرد: امسال به خاطر موضوع تنظیم بازار، بار زیادی در میادین خریداری نشد و قیمت های کف میدان تاحدودی افزایش یافته است. 

وی افزود: از ابتدا قرار بود قیمت تنظیم بازار ۱۰ درصد زیر قیمت میادین باشد. از آن جایی که قیمت ها در میادین میوه و تره بار هم تا حدودی بالاتر رفت قیمت میوه های نظیم بازاری هم افزایش یافت. 

آزادی ادامه داد: در روزهای تعطیل عید، کرایه حمل میوه افزایش قابل توجهی داشته است و همین افزایش کرایه ها موجب افزایش قیمت میوه و تره بار شد. اکنون پرتقال تنظیم بازار در حدود ۲۲ هزارتومان و سیب هم در حدود ۲۸ هزارتومان به فروش می رسد.

رییس اتحادیه میوه و تره بار مشهد ادامه داد: در روزهای آینده به خاطر ایام ماه مبارک رمضان و با گذشت روزهای تعطیل نوروز قیمت ها شکسته می شود.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1109512